Хлороз – це захворювання рослин, що проявляється у вигляді жовтизни листя. Причиною цього є недостатнє вироблення хлорофілу. Хлорофіл – це зелений пігмент, який забезпечує отримання енергії від сонця. Існує також інфекційний хлороз, але я про нього не буду говорити.
Небезпека хлорозу
Хлороз не є дуже страшною хворобою, але на запущеній стадії може призвести навіть до загибелі куща. При сильному хлорозі рослина послаблюється, ріст пагонів сильно затримується, плоди зменшуються в розмірі, кількості та погіршуються в смаку. А на наступний рік закладається менше плодів.
Фактори, які впливають на хлороз
- Нестача мікроелементів у ґрунті або неможливість їх засвоєння рослиною. (Дуже часто хлороз виникає через дефіцит заліза. Також можливий через малу кількість магнію, цинку, азоту та інших елементів.)
- Високий рівень рН грунту. (Виноград не любить сильно лужний грунт).
- Погане дренування і надлишок вологи. (Якщо ґрунт постійно вологий, а погода холодна, коріння погано засвоюють мікроелементи.
- Недостатня аерація ґрунту (Коріння не отримують достатнього доступу до повітря.).
- Неправильне підживлення. (Надлишок перегною або інших добрив може погано впливати на виноград. Так само й людина, коли переїдає, їй буває зле).
- Схильність сортів до хлорозу (У мене сорт винограду Кодрянка, який за певних умов також схильний до хлорозу).
Симптоми залізного хлорозу
Найчастіше виноград хворіє на залізний хлороз, і це трапляється на початку літа. При цьому зазвичай вражаються верхні листочки, які забарвлюються в жовтий колір, а прожилки залишаються зеленими. Хоча нижні старі листки залишаються нормального зеленого кольору. Жовті листочки зазвичай виростають невеликого розміру, і з часом їхні краї засихають.
Методи лікування хлорозу
Залізний хлороз лікується внесенням хелатів заліза – спеціальних добрив, які допомагають рослинам засвоювати залізо. При середній важкості хвороби добрива потрібно вносити 3-4 рази з інтервалом у 7 днів. Якщо хвороба незначна, кількість обробок можна зменшити до зникнення симптомів.
Є три варіанти внесення хелатів заліза:
- Обприскування листя.
- Полив.
- Чергування обприскування та поливу.
Препарати для лікування хлорозу:
- Хелатин Залізо
- Брексил Fe
- Феррілен+
- Залізний купорос
Я лікував хлороз чергуванням обприскування та поливу. Для листя використовував препарат Хелатин Залізо. Норма внесення цього добрива – 50 мл на 10 літрів води. Оскільки мені потрібно було обробити лише один кущ, я взяв шприцом 5 мл на 1 літр води.
Для поливу застосував залізний купорос – дуже розповсюджений препарат, який продається в будь-якому спеціалізованому магазині. Виробник рекомендує для лікування хлорозу 50 грам на 10 літрів води, але можна й більше.
Для кращого засвоєння заліза бажано додати до води лимонну кислоту. Дані про пропорції кислоти різняться, тому я взяв приблизно 40 грам на 10 літрів води.
Поливати слід не біля одного штамба, а в радіусі хоча б півметра. Таким чином добриво дійде до більшої частини коріння. Також рекомендується зробити отвори для поливу, що допоможе швидше удобрити кущ. Пройшло три тижня і жовте листя перетворилося на зелене!
Якщо хлороз дуже сильний, підживлення не допоможуть або дадуть лише тимчасове полегшення. Для його лікування потрібен комплексний підхід.
Дивіться відео про хлороз на винограді: https://youtu.be/P9yP7Sws8pU?si=Ek2ZUtblUqUoBRft