Після цвітіння винограду обов'язково потрібно провести обробку від грибкових хвороб. Не всім хочеться робити обробки: одні бажають отримати екологічно чистий виноград, іншим просто лінь, а треті дивляться на кущі, бачать їх здоровими та вважають, що так буде завжди...
На жаль, якщо не виконувати захист для столових сортів, при певних погодних умовах виноградар ризикує втратити урожай.
Перед тим, як розповісти про препарати від хвороб, варто зазначити, що ще потрібно зробити після цвітіння, коли ягоди в стадії мілкого гороху:
- Провести обробку від грибкових хвороб (фунгіцидами).
- Провести обробку від шкідників (інсектицидами).
- Підживити рослини добривами.
- При необхідності полити.
Зазвичай всі препарати можна змішати в одній баковій суміші. Але є винятки для препаратів, що містять мідь.
Обробка від шкідників
Після цвітіння активізуються деякі види шкідників, які завдають значної шкоди винограднику. Для їх знищення можна використовувати будь-який інсектицид. Наприклад, Енжіо, Проклейм, Прованто Максі, Актара. Проте, якщо у вас є виноградний кліщ, інсектициди на них не діють. Потрібні інші препарати — акарициди.
Підживлення добривами
Щоб ягоди були великими та смачними, а виноград мав кращий імунітет, йому потрібні поживні речовини. Після цвітіння кущу особливо потрібні фосфор, калій та інші мікроелементи. Можна підживлювати кущі, поливаючи під корінь, або додавати добрива в бакову суміш з препаратами від хвороб і обприскувати по листу.
Для підживлення винограду після цвітіння можна використовувати добрива з формулою 20-20-20, або з меншим вмістом азоту (щоб перша цифра була меншою).
Полив
Якщо під час цвітіння не було дощів, потрібно добре полити виноград. Його можна поєднати з підживленням добривами.
Обробка від грибкових хвороб
Тепер найголовніше. Найчастіше виноград вражають такі грибкові хвороби: мілдью та оїдіум. Найкращим варіантом проти них буде використання двох різних препаратів, які націлені на конкретну хворобу. Варто зазначити, що зазвичай ці препарати також мають додаткову дію і проти інших грибкових хвороб: різних гнилей, антракноза. Всі препарати разом з добривом можна розводити в одній суміші, щоб не робити декілька обробок.
Від мільдю дуже добре працює Ридоміл Голд з пропорцією 50 грам на 10 літрів води. Додатково цей фунгіцид захищає від чорної плямистості, сірої та білої гнилі.
Але варто зазначити, що цей препарат заборонений в країнах Європи. Тому деякі українські виноградарі не довіряють йому. Вважають, що він дуже токсичний та заявлений строк очікування для винограду 25 днів не відповідає дійсності. Замість Ридомілу можна використовувати такі препарати:
- Акробат МЦ
- Пергадо
- Ревус Топ
- Танос
- Ордан
Від оїдіуму можна використовувати фунгіцид Топаз з пропорцією 6 мл на 10 літрів води. Заявлений термін очікування — 20 днів. Також цей фунгіцид додатково захищає від різних гнилей. Замість Топазу можна використовувати такі препарати:
- Тіовіт Джет (він також захищає від кліщів)
- Топсін М
- Фалькон
- Скор
- Луна Сенсейшн
- Флінт Стар
Крім мільдю та оїдіума виноград при певних погодних умовах хворіє різними гнилями. Для захисту від них рекомендується використовувати окремий фунгіцид. Одним з кращих від сірої гнилі є препарат Світч.
Отже, давайте розглянемо два варіанти обприскування для зайнятих або ледачих виноградарів, а також для відповідальних.
Якщо ви дуже зайняті, не хочете окремо розводити декілька препаратів або вам не дуже важливий урожай, то зробіть хоча б необхідний мінімум: візьміть один препарат широкого спектра дії та обприскуйте ним виноград.
- Можна використати Шавіт. Виробник заявляє, що він працює проти оїдіума, мільдю та інших хвороб. Але в нього заявлений строк очікування, за останніми даними — 40 днів.
- Можна взяти Квадріс, який також лікує ці дві хвороби, але строк очікування менший.
- Можна обрати й дешевші препарати, наприклад, Тиорос. Або просто запитайте у продавців, щоб вони підібрали препарат для винограду з широким спектром дії.
Другий варіант для відповідальних виноградарів, які хочуть мати великий та смачний виноград. Щоб приготовити суміш для обробки, потрібно взяти декілька препаратів, окремо їх розвести в невеликій кількості води і все перемішати в баку.
Ось приклад бакової суміші:
- Від оїдіума — Топаз (6 мл на 10 л води)
- Від мільдю — Ридоміл Голд (50 г на 10 л води)
- Від гнилей — Світч (10 г на 10 л води)
- Від шкідників — Енжіо (3,6 мл на 10 л води)
- Добриво — Мастер NPK 20-20-20 (20 г на 10 л води)
- Стимулятор росту / антистрес — Мегафол (15 мл на 10 л води)
Додаткові рекомендації для обробки винограду
- Якщо у вас ультраранні сорти, або вдома є діти, які не дочікуються дозрівання винограду, шукайте препарати з мінімальним строком очікування.
- Обробляйте виноградник у вечірні години або в похмуру погоду, щоб уникнути опіків на листі.
- Не нехтуйте засобами захисту, намагайтеся не дихати шкідливими парами.
- І на завершення нагадую головне правило виноградарства: виноград потрібно не лікувати, а робити профілактичні обробки!
Дивіться відео про обробку виноградника після цвітіння: